Alarm sistemleri, işyeri ve konutların güvenliğini, sizin ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliğini korumak amacı ile tasarlanmış günümüzde önemli bir ihtiyaç haline gelmiş güvenlik sistemleridir. Kablolu ya da kablosuz olmak üzere iki farklı şeklilde alarm sistemleri çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Alarm Sistemleri ile ev ya da iş yerinizi çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Hırsızlık, yangın, ve ya tıbbi durumlara karşı bu sistemler ile önlem alabilirsiniz. Ayrıca tehdit altında hissettiğiniz zaman panik butonu ile alarm sistemini devreye alarak kolluk kuvvetlerinin en kısa sürede size ulaşmasını sağlayabilirsiniz


Alarm haber alma merkezleri sayesinde evleriniz veya işyerleriniz 7/24 olarak takip edilir. Haber alma merkezleri  yaşanan sıkıntılarda polis, itfaiye ya da ambulans’a anında haber verir. Ayrıca daha önceden belirlenmiş sisteme kayıt edilmiş kişi ya da kişilere haber verilir. Hırsızlar alarm sistemlerinin bulunduğu evleri ve işyerlerini tercih etmediğinde etkin bir caydırıcılığın olduğu görülmektedir. Bu sistemler yapı gereği yetkisiz kişiler tarafından sabote edilemez. Sirenler sabotaja karşı korumalıdır. Olası bir dışarıdan bir müdahalede sabotaj switchi tetiklenir ve alarm devreye girer

Tüm kapalı ve ya açık alanlarda kurulabilen ve devrede olduğu sürece izinsiz girişler olduğunda alarm haber alma merkezine durumu ileten bu sistemler,  hareket dedektörleri,  kapı ve pencerelere takılan manyetik kontaklardan gelen bilgileri kurulu olan panele, panel de internet,gsm modülü veya sabit telefon hattı ile haber alma merkezine iletir. Haber alma merkezi belirlenmiş senaryo ile mülk sahibine ve/veya kolluk kuvvetlerine haber verir.

Alarm Sistemleri kablolu veya kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablolu sistemler daha çok inşaatı tamamlanmamış evlerde veya kablo gözükmesinin göz zevkini rahatsız etmeyeceği iş yerlerinde görülür. Kablosuz sistemler ise oturumlu evlerde her pencereye veya balkon kapısına bir merkezden kablo çekilmesi neredeyse imkansız olduğu için daha çok buralarda kullanılır. Villalar ve ya büyük işletmelerde kablosuz sistemlerin tercih edilmesi kablolama maliyetinden çok daha uyguna gelmektedir. Alarm Sistemleri ülkemizde büyük kurumsal firmalar tarafından kiralama tekeline dönüşmüş olsa da bu sistemleri satın alarak sadece haber alma merkezlerine yıllık bağlantı bedeli ödeyerek (zorunlu değil) çözüm sağlanabilir. Gelişen teknoloji ile beraber alarm sistemleri telefon uygulamaları üzerinden yönetilmektedir.  Herkesin akıllı telefonu artık birer haber alma merkezidir. 


Kiralamak yerine Satın Alabilirsiniz!
Güvenlik sistemlerinde sunulan hizmet iki kademelidir. Bunlardan birincisi evinizde donanımları bulunan güvenlik ekipmanları. Aslında alarm sistemleri kapalı devre olarak  hiçbir yere bağlı olmalarına gerek olmadan tek başlarına çalışabiliyor ve izinsiz bir giriş algılandığı anda alarm devreye girerek siren çalıyor ve bu durum alarmın caydırma özelliğini gösteriyor. Bu sistemler her türlü yere uygunluğu sağlanır  genellikle ev ve işyerlerinde bulunan her kapı ve pencereye manyetik kontak ve ya hareket dedektörleri eklenir. Sensör sistemlerinin sayısı ve çeşitliliği artırılabilir. Sistemlere ek olarak cam kırılma, ısı, duman ve gaz sensörleri de yerleştirilebilir. Bu şekilde çok daha geniş ve kapsamlı bir sistemi yapılandırmış oluruz ve bu iş için kiralama yöntemini kullanabileceğiniz gibi satın alma yöntemini de  kullanabilirsiniz. Eğer alarm sistemine ihtiyaç duyduğunuz yer uzun süreli bulunacağınız bir yer ise satın almanızı tavsiye ederiz. 

Alarm sistemi ekipmanları birçok farklı bileşenden oluşuyor. Bu bileşenler arasında sensörler en önemli kısım gibi görünse de aslında teknolojinin temelinde yatan şey panel: Alarm panelleri, kendilerine bağlanacak sensörler, tuş takımları ve sirenlerle bir bütün olarak çalışarak temel alarm sisteminin kurulmasına izin veriyor. Paneller genellikle 8 bölgeli olarak sunulsa da 32 bölgeye kadar genişletilebiliyorlar. Dolayısıyla mekana ve ihtiyaca göre istenildiği biçimde uyarlanabilen alarm sistemlerine sahip olunması mümkün hale geliyor.

Peki kim müdahale edecek?
İstediğimiz kadar zonlarını ve görevlerini geliştirebildiğimiz alarm sistemlerinin önemli özelliklerinden bir tanesi de panik butonu, acil çağrı sistemi, izinsiz girişlerde ortaya çıkan güvenlik gücü veya tıbbi müdahale ihtiyacının otomatik olarak bildirilebilmesi için bir de hizmete ihtiyaç duyuluyor.

Alarm sisteminin fiziksel kısmı yanında alarm izleme ve kontrol hizmetini de ayrıca almak mümkün. Bu hizmetleri edindiğinizde kurulmuş sistemin özelliğine göre alarm çalmaya başladığında gerekli kişilere bildirim yapılmasını, türüne göre polis, itfaiye veya ambulansın çağrılmasını, belirli dönemlerde raporlama yapılabilmesini ve alarm sisteminin sağlığının sürekli olarak uzaktan denetlenmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca bu hizmetlerin alarm sisteminizle bağlantısını GSM şebekesi veya analog telefon şebekesi üzerinden oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında sunulan hizmetin ücretsiz bir uygulamayla iOS veya Android cihazınızdan kontrol edilmesini de sağlayabilirsiniz.


İLETİŞİM
EN ÇOK TIKLANANLAR
BİZİ TAKİP EDİN
HABER BÜLTENİ

Güncel haberleri almak için lütfen mail adresinizi giriniz.

Başarılı! Mail listemize eklendiniz.
Uyarı! Bir sorun oluştu! Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
Başarılı! Adresiniz mail listesinden çıkarıldı.