Olası tehlikelere karşı alınacak en önemli tedbirlerden biri olarak görülen yangın alarm sistemleri nedir? Bu sistem bir bütün içinde çalışan duman tanıyıcılar sayesinde alevler büyümeden yangını haber vermektedir. Tanımlanan özelliklere bağlı olarak alarmla birlikte gereken yerlere haber verme ve yangına müdahale gibi işlevleri de yerine getirebilmektedir.

Zorunlu hale de gelen yangın alarm sistemleri nedir, sorusunun cevaplarından biri de “Yaşanacak can ve mal kayıplarını önlemek için alınan tedbir.” olmaktadır. Olası bir yangın başlangıcında sesli uyarılar yapan ve yangına acil müdahalede bulunabilen yangın sistemleri, özellikle kurumlarda en önemli gerekliliklerden birisidir. Yangın belirtileri başlar başlamaz haber veren sistem, oluşabilecek can ve mal kayıplarını önlemektedir. 


Yangın alarm sistemi elektronik güvenlik sistemleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Devlet tarafından belirlenen yangından korunma yönetmeliklerine göre hemen hemen her binada yangın söndürücü sistemlere ve alarma rastlamak mümkündür. Yangın alarm sistemi yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalındığında çevreye uyarıda bulunur, binanın hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlar ve yetkilileri itfaiyeye durumu bildirmeleri için harekete geçirir. Gelişen teknolojik olanak sayesinde yangın alarmı geçmişte sadece yangının başladığına dair bilgi verse de günümüzde çeşitli iletişim kanallarıyla entegre edildiğinden yangın söndürme mercilerini de harekete geçirebilmektedir.

Konvansiyonel ve analog adresli yangın alarm sistemi olmak üzere iki çeşidi bulunur. Evler, iş merkezleri, plazalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar, hastaneler ve okullarda yangın alarm sistemleri kurulur. Yangın algılama sistemleri sayesinde yangın başladığı an büyümesi önlenerek can ve mal kaybı durdurulabilir.

İLETİŞİM
EN ÇOK TIKLANANLAR
BİZİ TAKİP EDİN
HABER BÜLTENİ

Güncel haberleri almak için lütfen mail adresinizi giriniz.

Başarılı! Mail listemize eklendiniz.
Uyarı! Bir sorun oluştu! Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
Başarılı! Adresiniz mail listesinden çıkarıldı.